Egy nagyon kedves barátnőm testvérének 25. szülinapjára készült ez a torta.
Minden az Oreos Milkával kezdődött. Egy barátnős dumcsi partira vittem a csokit, aminek rövid időn belül morzsái sem maradtak. Így lett nagy sláger nálunk az Oreo keksz, ez a szépséges fekete-fehér csoda. Hamar elkészültek az első édességek a kekszből, ám az abszolút kedvenc ez a brownie alapú torta lett. Az amúgy nagyon nyitott, megengedő barátnőm ezúttal határozott rendelést adott le a szülinapra: az Oreo-s torta kell!
Értettem, elő is kaptam a frissen szerzett új formámat, amivel emeletes piskótát is lehet sütni, vagy ha fordítva rakjuk bele az alját, akkor lesz a tortánkban egy mélyedés, amibe rengeteg finom krém fér.
(Én a Sparból szereztem, mostanában is láttam még belőle a polcokon.)
Brownie torta:
A brownie receptek közül nálam már régóta Nigella vezet. Soha (!) ne számoljuk ki, hogy hány kalória van a sütiben, mert kiakadna a számológépünk! Csak azzal foglalkozzunk, hogy milyen isteni finom!
Én most kihagytam a diót a receptből és picivel több lisztet tettem bele, mert az eredeti tészta túl lágy …igazából olvadnia kell a közepének, de ez most a tortánál nem lett volna túl szerencsés.
Hozzávalók:
375 g puha vaj
375 g étcsokoládé
6 nagy tojás
2 csomag vaníliás cukor (persze még jobb az igazi vanília, vagy legalább a bourbon vaníliás cukor)
500 g kristálycukor
250-300 g liszt (A tojások méretétől függ mennyit vesz fel. Az a jó, ha sűrű, nehéz, de még folyós tésztát kapunk.)
1 kk só
Vágjuk fel a vajat kis kockákra. Ha táblás csokival dolgozunk, tördeljük azt is kis kockákra. Egy edényben olvasszuk össze a csokit a vajjal…mennyei keverék és isteni illat lesz az eredmény! Érdemes olvasztás közben kevergetni, nehogy odaégjen a csoki!
Egy nagy tálban verjük habosra a tojásokat a cukorral és a vaníliával/vaníliás cukorral, majd lassan csorgassuk hozzá a már kicsit lehűlt csokis vajat. Ezután már átválthatunk fakanálra vagy spatulára és keverjük bele a masszába a lisztet és a sót. Nem kell sokáig keverni, ez egy egyszerű tészta, könnyen összeáll. Mehet is a formába!
180 fokon sütjük kb. 25 percig, de ha ezt a formát használom, akkor sokkal inkább résen vagyok és inkább többször ellenőrzöm tűpróbával, mert trükkös ez a mélyedés.
Amikor úgy ítéljük, hogy elkészült, hagyjuk kihűlni a formában. Én a szélét körbevágtam egy késsel és amikor már tényleg teljesen kihűlt gyönyörűen kijött a kis medencés tortaalapom.
Oreo-s krém:
500 g mascarpone (Én a Spar saját márkását használom és imádok vele dolgozni. Sajttortához, krémekhez, mindenhez kiváló!)
2 dl tejszín
100-150 g porcukor – ki mennyire szereti édesen
2 csomag vaníliás cukor
10 db Oreo keksz összetörve
Keverjük ki a mascarponét a porcukor felével és a vaníliás cukrokkal, majd a porcukor másik felével verjük föl a tejszínt. Ha jó tejszínhabot szeretnénk, mindig jól hűtsük le előtte a tejszínt. A kekszeket én most késes robotgépbe dobtam, de stresszesebb napokon szívesen bánok el velük puszta kézzel, vagy egy nylon zacskóba téve csapdosom őket a konyhapulthoz. 🙂
Előbb a kekszmorzsát keverjük a mascarponéba és csak ezután forgassuk bele óvatosan a tejszínhabot.
Hálás dolog ezzel a “medencés” tortával dolgozni, mert ha a krémünk véletlenül kicsit folyósabbra sikerül, akkor sincs gond. Kenjük a krémet a torta mélyedésébe és a peremére is hagyjunk egy kicsit. Én csorgattam a tetejére egy kis olvasztott tejcsokit, csak hogy igazán diétás legyen a mű. 🙂 Pár kocka csokit elég megolvasztani. Én a gőz feletti olvasztás híve vagyok, de van aki a mikrora esküszik. A gőznél vigyázzunk, hogy ne kerüljön víz a csokiba, mert azonnal összehúzza és nem tudjuk használni. ha a mikrot választjuk, akkor pedig 5-10 mp-ként ki kell venni a tálat és megkeverni a csokit..türelemjáték. Az olvadt csokit kanalazzuk habzsákba vagy csak egyszerűen egy kiskanálról csorgassuk a torta tetejére. Toljuk a kész művet a hűtőbe és legyünk pár óra türelemmel, amíg belevágunk ebbe a csokis-krémes-ropogós csodába!
(A muffinok jelen esetben azért kellettek, mert a vendégseregnek nem lett volna elég a 16 szeletes torta. Recept hozzájuk is hamarosan érkezik.)
Ugyanezt a brownie tésztát használva, természetesen sima tortaformában is megsüthetjük, ebben az esetben elég a massza fele, 3/4-e. A tortalapra kent krémmel csak arra kell vigyázni, hogy itt nincs peremünk, ami megfogja a krémet. Két dolgot tehetünk a siker érdekében: 1, Csak 1 dl tejszínt használjunk. 2, Keverjünk egy kis puha (tényleg szobahőmérsékletű!fontos!) vajat a mascarponéhoz, úgy 5 dkg-t. Ilyen is készült már a konyhámban, itt a tetejét a kekszekkel díszítettem:
Ez egy borzalmas recept! Nem ízrr hanem állagra, a browninak nem folyik a közepr….. az a szuflé .. és mivel ennek teljesen fojós nrm lehrt bele tölteni a krémet, plusz fél kg cukor? Borzasztó gejj édes! És egy ilyen nehéz tésztát 180 fokon 25 percig sütni?! Minimum 1 óra és inkább 150 fok! A feltaláló még bőven gyakorolhat!
Köszi! :-] Cukrozott, növényi zsír alapú tejszínt vettem, ami csak 26,7 %-os… (Így 500 gr mascarpone-t összedolgozok kis cukorral, majd összekeverem az 1 dl felvert tejszínnel.) Remélem így is jó lesz és jó kis kemény krémet kapok. 🙂
Kedves Éva!
Így van, ahogy írtam!:) nincs benne zselatin. A mascarpone eléggé zsíros és ha tejszínből is 30% vagy annal magasabbat használsz akkor meg fog allni. Egy éjszaka a hűtőben nem árt neki. 😉
Szia! Az utolsó képen lévő tortának a krémjébe akkor nem tettél zselatint? 500 gr mascarpone és kb. 1 dl tejszín… és így elég sűrű/kompakt lesz? Válaszodat előre is nagyon köszönöm! 🙂