Ízvilágában leginkább a tiramisuhoz hasonlít, de a főzött vaníliakrém és a kávés éclaire fánk rétegek mennyei magasságokba emelik! A hattyúkkal pedig mesebeli, tündértortává változik! Hát lehet nem imádni?!
Persze, hogy nem lehet! Ezt a tortát ugyan a véletlen szülte, de milyen jó, hogy megszülte! Történt ugyanis, hogy a most februári Restaurant Day-re hattyúfánkokkal akartam készülni, de anyuék sütője kitrükközött. Soha (!) ne süssetek légkeveréses sütőben égetett tésztát! Kivéve, ha pont ilyen tortát szeretnétek. 🙂 Szokás szerint készítettem az égetett tésztát, kinyomtam a kis tésztahalmokat, amik gyönyörű hattyúkká sültek volna, azonban amikor félidőnél benyitottam a sütőbe, a nagyra nőtt fánkok két másodperc alatt lelapultak. Mintha egy gumimatracot szúrtam volna ki egy óriási tűvel. Kész passz, ennyi volt, ezeket a fánkokat semmi nem támasztja fel. Amikor a szemetes felé közelítettem egy tepsi fánkkal, anyukám rémülten felsikított, hogy “Ki ne dobd! Jó lesz az lekvárral!” 🙂
Így esett, hogy a beígért, csodás hattyúfánkokat baracklekvárral eszegettük anyukámmal, majd bevillant, hogy azért pár darabot megmenthetnék, és valami tiramisuszerű desszertben felhasználhatnám. Pláne, hogy már a hattyúk nyakát is kinyomtam habzsákból, és azok tökéletesen megsültek, miután alsó-felsó sütésre állítottam a sütőt. Ugyan mit fogok kezdeni 24 hattyúnyakkal?!
És akkor megvilágosodtam, és már lelki szemeim előtt láttam a hattyúk tavát. Krémem volt, hiszen azt már a fánkokhoz amúgy is megfőztem, így csak egy gyors piskótát sütöttem alapnak, és jöhetett az összeállítás.
Hozzávalók (26 cm-es tortaformához):
A piskótához:
3 db tojás
3 ek. cukor
3 ek. liszt
3 ek. hideg víz
- A piskótákhoz való tojásokat szétválasztjuk, és a fehérjét habbá verjük.
- A tojássárgáját habosra keverjük (robotgéppel) a cukorral, majd hozzáadjuk a vizet.
- A liszt felét én a robotgéppel szoktam a tojássárgás masszához adni, aztán a fehérjehabbal felváltva a maradékot is hozzákeverem, de ezt már szigorúan spatulával vagy fakanállal.
- 160 fokos sütőben, kb. 30 percig sütjük. Aztán hagyjuk kihűlni.
A vaníliakrémhez:
350 ml tej
150 ml tejszín
1 vanília rúd // 2 zacskó Bourbon vaníliás cukor
75 g cukor
45 g keményítő
1 db egész tojás
3 db tojássárgája
- A tejet és a tejszínt egy edénybe öntjük, majd belekaparjuk a vaníliarúd magjait (az egész rudat is beletehetjük, csak majd vegyük ki belőle), és feltesszük alacsony lángon főni. Mielőtt forrni kezdene, húzzuk le a tűzről.
- Az egész tojást és a tojássárgákat habosra keverjük a cukorral (és a vaníliás cukorral, ha azt használunk), majd két részletben a keményítőt is hozzáadjuk. Keverjük szép fényesre, csomómentesre.
- Ekkor a tojásos keverékhez adjuk a tejes lötyit, szépen, lassan csurgatva, hogy a tojások ne kapjanak hősokkot. Folyamatosan kevergessük!
- Ezután az egész mehet vissza az edénybe, és irány újból a tűzhely. Itt is folyamatosan kevergetni kell, hogy ne kapjon oda, és ne legyen csomós. Pár perc, és a krém besűrűsödik! Csodálatos állaga lesz!
Amikor hűtjük a krémet, nyomkodjunk a tetejére egy folpack darabot, ezzel megakadályozzuk, hogy “bőr” képződjön a krém tetején.
A torta összeállításához:
Pár (elrontott) fánk, vagy akár jól sikerült fánk, félbe vágva. Persze babapiskótával is lehet készíteni, ahogy a tiramisunál.
1-1,5 dl kávé
1-1,5 dl habtejszín a díszítéshez
Az összeállításhoz a piskótát hagyjuk a (kapcsos) tortaformában, majd tálalás előtt levesszük róla. Ha nagyon kávés sütit szeretnénk, akkor a piskótát is meglocsolhatjuk egy kis kávéval, vagy kávélikőrrel. Aztán a vaníliakrém felét a piskótára kenjük, erre jöhetnek a kávéba áztatott fánkok, majd ezt újra a vaníliakrém fedi be.
Ezután a tortát hűtőbe tesszük, akár egy éjszakára is.
A tejszínhabot csak tálalás előtt tegyük rá, biztos, ami biztos alapon. Én a min. 30%-os tejszínt ajánlom, szinte mindenhez, ezt már elég keményre lehet verni, nem fog szétfolyni. Ha nagyon fél valaki, akkor tegyen bele egy habfixálót nyugodtan.
Én az egyetlen épségben maradt hattyúfánkomat feltettem a torta közepére, majd a torta szélére tejszínhabból kis halmokat tettem, remélem mindenki látja, hogy ez a hattyúk teste. Az égetett tésztából készült nyakakat (egy kislyukú habzsákból ketteseket formáztam a tésztából, és ezt sütöttem meg) pedig oldalról a tejszínhab halmok alá nyomjuk. Kakaóporral lehet még díszíteni a tetejét, megadva az utolsó szépítészeti löketet a tortánknak.
Kész is a hattyúk tava, mindenki fülében csengjen Csajkovszkij zenéje, gyönyörködjetek a művetekben! 🙂 Aztán lessetek be hozzám a facebookra is!
Íme egy kép a fent említett Restaurant Day-ről, ahol ez a sütis asztal fogadta a vendégeket:
Kommentek