Sütit akarok!

Panna cotta - a vaníliás csoda

Ismét az olaszok zsenialitását csillogtatom meg előttetek. A panna cotta ugyanis egy olasz eredetű desszert, krémes, könnyű, vaníliás, egyszerűen nagyszerű. Szó szerinti fordításban főtt tejszín, ebből következtetve rossz nem lehet, hogyha igazi tejszínt használunk. Márpedig nem is olyan könnyű rendes tejszínt találni a polcokon. Sokszor olvashattátok már a receptjeimnél, hogy legalább 30%-os tejszínt használjatok, és felejtsétek el a növényi alapú szirszarokat. Az igazság azonban az, hogy 35%-nál kezdődik a tényleg igazi tejszín, ehhez képest a szomorú valóság itthon az, hogy alig lehet ilyet találni. A double cream (40 !!! százalékos csoda) itthon pedig csak egy álom A nyugatról, mint az 50-es években a pepsi-coca-cola. Született is egy csodálatos cikk a tejszín különböző fajtáiról, érdemes és tanulságos egyszer átolvasni – itt.

 

7

 

Szóval persze, senki nem fogja visszautasítani a panna cottádat, ha megtudja, hogy csak 30%-os tejszínből készült, de keressetek piacon házi tejszínt, vagy a President márka 35%-osát. A másik titok az igazi vaníliában rejlik. Persze sima vaníliás cukorral is finom lesz, és senkit nem kergettek még az asztal körül, mert nem használt vaníliarudat, de ha valaminél, akkor ennél a desszertnél érdemes kipróbálni az igazi vaníliát. Olyan finom illat lengi majd be a konyhát, hogy csak na! A szépségfaktorról ne is beszéljünk: a kis fekete magok leszállnak a pohár aljára, így ha kiborítjuk, akkor azok néznek majd vissza ránk.

Ha pedig bezsákmányoltuk a vaníliát és a tejszínt, jöhet egy 5 perces mutatvány a konyhában, és már készen is vagyunk. Jó, ha csinálunk hozzá még valami gyümölcsös öntetet, akkor lehet, hogy lesz az 10 perc is. De durva. 🙂

 

2

 

1

 

Hozzávalók (4-6 pohárhoz):

3 dl tejszín

1,5 dl tej

2 ek. cukor vagy méz (ha mézzel csináljuk, tényleg méz íze lesz!-ez kinek jó, kinek rossz hír, de számoljatok vele)

1 vanília rúd kikapart magjai

4 db lapzselatin

 

A gyümölcspüréhez:

1 db őszibarack

1 narancs leve

2 passion fruit húsa

keményítő vagy zselatin a sűrítéshez, de ez elhagytható

 

A vaníliarudat kettévágjuk, és kikaparjuk a magjait. Egy edényben feltesszük főni a tejszínt, a tejet, a cukrot és a vaníliamagokat. Dobjuk bele a szétvágott rudat is, belefő az íze, jót tesz neki. Amikor elkezd forrni, húzzuk le a tűzről! Halásszuk ki a rudakat, és tegyük őket száradni egy papírtörlőre! (Ha megszáradtak, tegyük sima kristálycukorral együtt egy üvegbe, és készen is van a házi vaníliás cukor.)

A 4 zselatinlapot áztassuk hideg vízbe. 1-2 perc, és látni fogjátok, ahogy megolvad, és nyálkás lesz. Ilyenkor már használatra kész, facsarjuk ki belőle a vizet, és keverjük a langyos tejes keverékhez. Egy habverővel elkeverjük, és amikor már nem úszik zselatindarab a tejben, már jó is. A panna cotta alapunkat poharakba öntjük, még kicsit hűlni hagyjuk a konyhapulton, aztán irány a hűtő. Pár óra kell, amíg megszilárdul, de akár egy egész éjszakára is bent hagyhatjuk.

 

10

 

8

 

Én kilószámra tudnám kanalazni a panna cottát á la natur is, tényleg nem sértődnék meg, de nagyon jó kiegészítője lehet bármilyen gyümölcspüré ennek a vaníliás, picit kocsonyás krémnek. Ha csak a gyümölcsöket, gyümölcslevet összepürésítjük, akkor ezt frissen csináljuk, és gyorsan kanalazzuk is be. Ha előre szeretnénk készülni egy vendégségre, vagy az az előre kitervelt szándékunk, hogy egy hétig minden nap panna cottát reggelizünk (mert megérdemeljük:) ), akkor javaslom, hogy a gyümölcspürét hőkezeljük, így tartósabb lesz. Én azt csináltam, hogy a barackot és a passion fruit húsát összeturmixoltam, a narancslével pedig csomómentesre kevertem egy evőkanál keményítőt. Aztán a két keveréket feltettem a gázra, és főztem egy kicsit. A keményítő hatására sűrűsödik egy kicsit, és amikor kihűlt, a hideg panna cottákra kell kanalazni.

Ha a gyümölcsrétegnek is zselés állagot szeretnénk, akkor a gyümölcspürét feltesszük forrni, majd lehúzzuk, és ugyanúgy, mint a panna cottanal, belekeverünk egy-két megáztatott zselatinlapot. Hűtőben 3-4 napig is eláll így a desszertünk. Persze nem értem, hogy miért árválkodna ilyen sokáig a hűtőben!? 🙂

Összefoglalva: vaníliás, tejszínes, édes krém egy kis savanykásabb gyümölcspürével, egyszerűen mennyei! Még több kép és érdekesség a facebookon, nézz el oda is!

 

photo 5

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!